Anasayfa
  Facebookta Paylaş  

 

 

Mavi Ayaklı Sümsük Kuşu
           
‘Sümsük’ kelimesi aptal, mıymıntı, sünepe, uyuşuk, pısırık, miskin, tembel kimse olarak kullanılır. Dilimizde aşağılayıcı bir anlamda kullanılmasının sebebi Sümsük kuşlarının diğer ismi olan Bubi’nin (Booby) İspanyolcada aptalca anlamına gelmesinden kaynaklanmasıdır.

Mavi ayaklı sümsük kuşları Pasifik Okyanusu’nun doğusunda Kaliforniya’dan Galapagos Adaları ve Peru’ya kadar olan bölgede kıyılarda ve adalarda yaşar. Mavi ayaklı sümsük erkeği üreme döneminde dişisinin ilgisini çekmek için ayaklarını kullanır. Erkek sümsük kuşunun ayakları ne kadar mavi ise o kadar dikkat çeker. Sümük kuşları tek eşli kuşlardır. Binlerce kuşun bulunduğu kolonide kendi eşlerini seslerinden tanıyabilirler.

Erkek ve dişi birlikte kuluçkaya yatar. Kuluçka sırasında perdeli ayaklarında damarlar artar ve yumurtaları sıcak ayak perdelerinin altında tutarlar. Kuluçkanın sırasınsa kaybolan yumurtaların yerine yenisi dişi tarafından yumurtlanır. Havadan denize dalarak ve sualtında yüzerek avlarını avlarlar. Suya giriş esnasındaki yüksek basıncı sönümlemek için yaratıcı yüzlerinde deri altında hava keseleri dizayn etmiştir.

Y             

-