Anasayfa
  Facebookta Paylaş  

 

 

Dalara Garuda
                   
            
Devasa Eşek Arısı; “Eşek arılarının komodo ejderi”. Eşek arıları birçoklarının korkulu rüyasıdır. Ancak fotoğraflarını gördüğünüz bu dev, diğer tüm arıları unutturacak cinsten. Bilinen eşek arılarının boyları 2 santimetreyi bulurken, Garuda’nın boyu 6 santimetrenin de üzerinde. Bu boyutlar ve ayaklarından uzun çeneleri onu kesinlikle korkutucu bir düşman haline getiriyor.

Kanat genişlikleri 7 santimetreye kadar ulaşılabilen bu arıların korkutucu bir özelliği var. Genellikle arılar bir canlıyı soktuktan sonra iğneleri vücutlarından ayrılır ve bir süre sonra ölürler. Ama bu dev eşek arıları birini soktuklarında iğneleri vücutlarından ayrılmıyor. Bu da  üst üste defalarca sokabilmeleri anlamına geliyor.

İğnelerinde sekize kadar ulaşabilen farklı kimyasal içerik barındıran  karmaşık yapılı bir zehir  bulunmaktadır. Bu zehir çok etkilidir ve kalbin durmasına yol açabilir, organ yetmezliğine neden olabilir. Zehir içerisindeki her kimyasalın farklı bir görevi vardır. Bunlardan birisi de diğer eşek arılarını da ava doğru çekmektedir.

Y-