Bilimsel Haberler  

Kitap olmayan kitaplar da vardır. Lamb

 

 

|Ana Sayfa|  www.fencebilim.com Bilimsel Haberler - Eğitim - Teknoloji -  Buluş  - Fizik - Kimya - Biyoloji - icat - Sanat 
 

Sığır tendonları yerli kolajene dönüştü.

Eskişehir'de bir kadın girişimci tarafından kurulan biyo-teknoloji firması, "sıfır atık" projesi kapsamında çiftliklerden topladığı sığır tendonlarından yüksek teknolojiyle sağlık ve kozmetik sektöründe kullanılmak üzere yerli kolajen üretti.

Biyolog Gamze Kara Mağden tarafından Türkiye'de biyoteknoloji alanına liderlik ve öncülük etmek için 2017 yılında Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde TÜBİTAK 1512-Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı ve KOSGEB Girişimcilik Destek Programı ile tam donanımlı laboratuvar altyapısı kurularak deneysel çalışmalara başlayan BUGAMED Biyoteknoloji AR-GE Yazılım firması, 5 kişilik ekiple yenilikçi ürünler ortaya çıkarmak için çabalıyor.
  Facebookta Paylaş  

 

 

Tarih: 17.11.2018
           
Eskişehir'de 2017 yılında kadın girişimci biyolog Gamze Kara Mağden tarafından kurulan biyoteknoloji firması "sıfır atık" projesi kapsamında çiftliklerden temin ettiği sığır tendonlarından yüksek teknolojiyle sağlık ve kozmetik sektöründe kullanılmak üzere yerli kolajen üretti.

Mağden ve ekibi, sağlık ve kozmetik sektöründe yoğunlukla kullanılan katkı maddelerinden kolajeni yurt dışından uzun sürede ve pahalıya getirmek zorunda kalınca bu soruna çözüm aramak için kolları sıvadı.

Yerli kolajen üretimi için "sıfır atık" projesi kapsamında Balıkesir, İstanbul, Eskişehir gibi kentlerde bulunan çiftliklerdeki sığır tendonlarını toplayan Mağden ve ekibi, yaklaşık bir yıllık çalışma sonunda gramı 300-400 avroya ithal edilen kolajeni üçte bir fiyatına ve tamamen yerli olarak üretmeyi başardı. Mağden ve ekibi tarafından üretilen yerli kolajen, 6 ay içinde piyasaya sunulacak.

"Yerli, tedariği kolay, uygun fiyatlı kolojeni geliştirdik"
Firmanın kurucusu Gamze Kara Mağden, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "sıfır atık" projesi kapsamında projeler geliştirdiklerini ve çiftliklerdeki hayvan kaynaklı atıkları topladıklarını kaydetti.

Söz konusu atıklardan yüksek teknolojili hammadde elde ettiklerini anlatan Mağden, şöyle konuştu:

"İlk önce sağlık ve kozmetik sektöründe yoğunlukla tercih edilen bir hammadde olan kolajeni ürettik. Kolajen biyo uyumluluğu nedeniyle sağlık ve kozmetik sektöründe sıklıkla tercih edilen bir hammadde. Özellikle sağlık sektöründe kullandığımız kolajenin gramını yurt dışından 300-400 avroya alıyoruz. Bu kolajen, dünyada tek bir firma tarafından satılıyor ve yurt dışından gelmesi de uzun süreler alıyor. Bu da bizi çok zorluyordu. İlk olarak firmamızın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kolajen ürettik. Daha sonra sektördeki bu açığı ve bu hammaddenin ülkemize sürekli ithal olarak girdiğini görünce piyasanın kolajen üretimini karşılamak için kolları sıvadık. Yerli kolajeni yurt dışındaki fiyatının üçte birine ürettik. Yerli, tedariği kolay, uygun fiyatlı kolojeni geliştirdik. Yaklaşık 6 ay sonunda ürünümüzü piyasaya sunacağız. Devlet yatırımları ya da melek yatırımcılarla desteklenirsek endüstriyel boyutlarda üretim yaparız ve fiyatları daha da düşürürüz."

Sıfır atık projesi kapsamında yerli kolajen
Mağden, kolajen üretiminde kullandıkları sığır tendonlarını Balıkesir, Eskişehir, İstanbul ve çevrelerde bulunan akredite olmuş çiftliklerden temin ettiklerini aktararak, "Sıfır atık projesi kapsamında aldığımız hayvansal atıkları, belirli kimyasal proseslerden geçirerek, yüksek teknolojiyle yerli kolajen elde ediyoruz. Sıfır atık kapsamında çalıştığımız için ülkemizin geleceği için güzel bir adım atıyoruz. Hedefimiz endüstriyel üretime geçtiğimizde üretim miktarını artırıp maliyetleri düşürerek yurt içinde uygun fiyatlarla buna ulaşımı sağlamak." diye konuştu.
 

Etiketler:  Biyoteknoloji, AR-GE, tendon, kolajen 

Kaynak: Anadolu Ajansı - www.aa.com.tr
 

 


 

  Bilimsel Haber Arşivi
  - Bu lamba yerçekimiyle çalışıyor!
  - Görünmezlik gerçek oldu! 
  - Anne karnında heceleri ...
  - Dünyanın en sinir bozucu sesi
  - Nar kabuğu her derde deva!  
  - Farelerin ''aklı okundu''.   
  - Müzik beynin de gıdası!   
  - "İcat çıkardık" 1025 buluşa ...
  - Türk bilim adamı alternatif köpük
  - 15 yaşında pankreas kanseri için
  - Ameliyatlarda ''kirpiler'' taklit
  - Uykusuzluk  hafızayı olumsuz
  - Dünyada ilk kez yalnızca İTÜ de
  - Hayat kurtaran tasarım!    
  - İzmir'de üretildi, Avrupa'ya ihraç
  - Akıl okuyan cihaz geliştirildi!   
  - Piranalar çene şampiyonu!
  - Higgs bozonu en önemli bilimsel
  - 1335 süper beyin Türkiye'den
  - Bakteri hücresine dijital veri ...  
  - Türk mucit Fransız'ları şaşırttı!  
  - Kandan kök hücre üretildi.  
  - Şekil değiştirebilen ev!  
  - Su üzerinde yürüyüp ...
  - Türk öğrencilerin "Hidromobil"
  - Türkiye dünya markası oluyor.   
  - Buz içinde yaşayan bakteri ...
  - 4 bin 95 basamaklı sayıyı ...
  - Anne karnında bebeğin esnemesi!
  - Enerji sorununu bakteriler  ... 
  - Doğalından 85 kat daha dayanıklı!
  - Cep telefonunu salla sarj olsun!  
  - Cern'de önemli keşif!     
  - Bu minibüse ayakta yolcu ...
  - Kendini onaran beton!   
  - Dut çekirdeği "anti-oksidan"...
  - Bu da ''Japon işi''.   
  - Peçeteden ilham aldı.  
  - Yapay kemik iliği!  
  - İnsan vücudunun dayanma ...  
  - Kimyasal madde som altına ...
  - GDO'lu mısır yiyen fareler ...
  - D Vitamini bir efsane mi? 
  - Cep doyma duygusunu yok ...  
  - Zeka mutluluğu da etkiliyor.  
  - Sevgisiz büyümek hastalık ...
  - Mars'a giden NASA aracına Rize'li  
  - Topuklu ayakkabı fıtık nedeni!  
  - Türk araştırmacılar beynin ...   
  - Moleküllerdeki bağlar ilk kez ...
     Tüm bilimsel haberler >>>