|Ana Sayfa|               

 
 

 Derdim yüreğimde eller ne bilsin. (Aşık Veysel)  

 

|Fizik Anasayfa|    

  Bilimsel Haberler - Egitim - Teknoloji -  Bulus  - Fizik - Kimya - Biyoloji - icat - Sanat
Deney İzle Üstün Yetenek Zeka Oyunları Projeler Akıl Küpü İcatlar IQ - Test Notlar Gök Bilim Rehberlik
Bilimsel Bilgi Göz Yanılması Bilgi Yarışması Sunular Bilim İnsanları Robot En-ver Gülmece Ana sınıfı  Sınıf Öğrt.
 

Romanya'da 64 Yıldır Bitmeyen Karpen Pili Fizik Kanunlarını Zorlamaya Devam Ediyor!
                
Romanya Dimitrie Leonida Ulusal Teknik Müzesi'nde 60 yıldan uzun bir süredir bitmeyen bir pil olduğunu biliyor muydunuz? Cep telefonumuzun şarjı bile öteki gün biterken, Vasile Karpen 1950′ de yaptığı pil bugün halen iyi durumda ve çalışıyor. Müze Müdürü ve Mühendis Nicolae Diaconescu bu durum için; ” Bu durum benim için bile halen kabul edilebilir bir şey değil, sonsuz bir jeneratör üretme fikri ne kadar saçma gelse, bu pil gerçekten mevcut” diyor. Müzenin kaynakları oldukça sınırlı olduğundan pil halen sergilenecek kadar bir güvenlik sistemiyle donatılamadı.


Bundan 64 yıl önce pilin muciti Karpen, bu pilin sonsuza kadar çalışacağını söylemişti. Öyle gözüküyor ki, mucit haklı. 1922′ de patenti alınan bitmeyen pil bilim adamları tarafından halen tam olarak açıklanamıyor. Vasile Karpen'in pili nasıl ürettiği halen muallakta. Karpen pili prototipi 1950′de tamamlandı. Birbirine bağlı iki seri elektrik jeneratörü ve küçük bir galvanometrik motor hareketiyle çalışan pil oldukça ilginç aslında. Motor bir anahtara bağlı bıçağı hareket ettiriyor. Her yarım dönüşte bıçak devreyi açıyor ve diğer yarım dönüşte kapatıyor. Bıçağın dönüş süresince pil tekrar şarj olacak süreyi sağlıyor ve bu esnada yeterli polarlık yeniden kuruluyor.
Motor ve bıçaklar sayesinde karpen pili gerçekten enerji üretiyor ve daha fazlasına ihtiyaç duyulmuyor. Bugün gelinen teknoloji sayesinde bütün parametreler daha düzgün bir şekilde ölçülebiliyor.
Kaynak: 
http://www.gercekbilim.com/romanyada-yillardir-bitmeyen-pil-fizik-kanunlarina-meydan-okuyor/

114 Yıldır Sönmeyen Ampul
                
ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Livermore İtfaiye Müdürlüğüne hediye edilen ampul tam 114 yaşında. 1903, 1937 ve 1976 yıllarında yaşanan elektrik kesintileri dışında hiç sönmediği söyleniyor. 60 wattlık ampulün şu anda ise 4 wattlık ışık yaydığı söyleniyor. Bu ampulü icat eden kişinin ise Edison ile “En iyi ampulü ben yaparım.” rekabetine giren Adolphe Chailet olduğu bilinmektedir. Şimdi onca yıldır çalışmasıyla bilim adamlarını şaşırtan, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmış ampulün sırrını birlikte inceleyelim.

           

Kaynak:  http://www.elektrikport.com/haber-roportaj/114-yildir-sonmeyen-ampul

 

Einstein Haklıymış: Kütle Çekim Dalgaları İspatlandı
                
Einstein'ın 1916 yılında varlığını tahmin ettiği kütle çekim dalgaları LIGO araştırmacıları tarafından  gözlemlendi. Yapılan basın toplantısıda kürsüye çıkan LIGO araştırmacısı David Reitze; "Kütle çekim dalgaları nihayet keşfedildi ve evreni gözlemleyebileceğimiz yepyeni bir penceremiz oldu. Bu keşif, uzayı anlamlandırma duruşumuzu tamamen değiştirecek. Ayrıca Einstein'ın haklı olduğunu da nihayet kanıtlamış olduk." Gözlemlenen dalganın ölçümlerine de yer verilen basın toplantısında ayrıca kütle çekim dalgalarının ürettiği ses de ilk kez duyuldu. Ünlü fizikçi Kip Thorne; "Bu keşif, uzay-zamanı daha iyi bir şekilde anlayabilmemizi sağlayacak. Fakat zaman yolculuğunu mümkün kılabileceğini düşünmüyorum, öyle olmasını isterdim ama bu tamamen farklı bir şey."  haberin devamı...

           
 
 

LIGO Araştırma Merkezi


 

FİZİKÇİLERİN KABUL ETMEDİĞİ CAMİİ!
                 
Edirne'de bulunan Mimar Sinan'ın yapmış olduğu Selimiye Camii fizikçiler arasında tartışma konusu oldu. ABD'de bulunan Chicago Üniversitesi'nden bir öğrenci ödev olarak bir araştırma görevi aldı. Araştırmasını camiler üzerinde yapan öğrenci ödevini Prof. Dr. Singer'a sundu.Ödevi inceleyen profesör Selimiye camiinin kubbesinin özelliklerini okuyunca ve resimlerini görünce böyle bir şey olamaz diyerek Türkiye'ye geldi ve camiyi inceledi.Daha sonra Chicago üniversitesindeki diğer fizikçilerle bu kubbenin özelliklerini paylaştı.
 

 

 

            
Yapılan araştırmalardan sonra yapılan camiinin kubbesinin fizik kurallarına aykırı olduğunu açıkladılar. O büyüklük ve genişlikteki bir yapı destek olmadan o kadar yükseklikte duramazdı. Mimar Sinan'ın nasıl bir zeka ve ustalıkla bu yapıyı yaptı bu büyük bir sır. Mimar Sinan'a hayranlık bir kat daha artmaktadır.

 

2.000 YILLIK PİL

Alman arkeolog Wilhelm Konig tarafından 1938′de Irak’ın başkenti Bağdat’ın yakınlarında bulunan 2 bin yıllık pil, bilim adamlarını şaşkına düşürdü. Konig, 13 santimetre boyundaki toprak bir kabın içine monte edilmiş bir bakır silindir, onun etrafındaki demir çubuk ve testinin ağzını kapatan asfalttan oluşan bu nesneyi “dünyanın en eski pili” olarak tanımladı. Pilin 2 volt enerji ürettiği saptanırken, 1800′lü yıllarda modern pili icat eden Alessandro Volta adlı İtalyan kontunun da şöhretine gölge düştü.